Saar on järjekorde suur, võimas ja tugev puu, mis on meie Eestimaa aladel juba ammusest ajast kasvanud. Hariliku saare kasvukohad levivad laialt pea igal pool Euroopas ja Aasia läänealadelgi. Seepärast ei ole ta tuntud pühakohtade puuna mitte ainult Eestis, vaid on leidnud omale koha ka germaani mütoloogias, kus üheksat maailma ühendav puu Yggdrasil on just saarepuu. 

Millised on aga vägeva saare maised eelised ja omadused, võtame kokku alljärgnevas postituses. 

Üheksat maailma ühendav saar Yggdrasil. Foto: http://www.germanicmythology.com/original/WorldTree.html

Saarepuu omadused

Saar on tugev ja raske liitlehtedega puu.

Puu tüve sisemise osa värvus on helepruunist keskmise pruunini, esineb ka tumedamaid triipe. Maltspuit ehk tüve puidu heledam väline osa on beežikas või helepruun ega ole alati tüve sisemisest osast selgelt eristatav.

Puidu tekstuur on pigem jäme, sarnaneb tammele.

Aastarõngad on ristlõikes selgelt eristatavad.

Puusüüd on enamasti sirged ja korrapärased. 

Saare ristlõige

Milleks saarepuud kasutatakse?

Saar annab hinnatud puitmaterjali.

Tugev, heledamatooniline ja korrapärase mustriga saar sobib oivaliselt nii laudade, toolide kui ka puitpõranda meisterdamiseks.

Kuna saar on tugev, kuid samal ajal elastne, sobib ta suurepäraselt pesapallikurikate, hokikeppide, tennisereketite, kanuumõlade ja tööriistade (näiteks haamrite ja kirveste käepidemed) tootmiseks.

Ajalooliselt on saarepuul ka muud ette näidata. Näiteks 19. sajandil kasutati saart tõldade ja paatide ehitamiseks. Samuti on teda kasutatud laevaehituses ning autokerede ja -rataste valmistamisel. Ka esimesed lennumasinad on ehitatud just saarepuust.

Saarest laud
Saarepuidust laud

Lisaks puitmaterjalile on saar andnud ka toidu- ja ravilisa. Saare leherikkaid puuoksi võib kasutada loomasöödaks. Ammustest aegadest on seda näiteks veistele ja kitsedele talviseks lisasöödaks pakutud.

Inimesele sobivad aga saarepuu tiibviljad, mida töödeldi äädikas või soolvees ning seejärel salati või lihatoidule maitseks lisati. Kuna saar kuulub õlipuude sugukonda, saab temast ka toiduõli pressida. Saarepuu lehtedest on aga valmistatud raviteed. Lisaks sai tema koortest või lehtedest vanal ajal abi näiteks neerukivide või palaviku puhul. Saarepuu seemnete söömine pidi aga antiikaja uskumuste järgi hoopis armulusti suurendama 🙂

Mida saarepuu töötlemisel silmas pidada?

Saar on hea töödeldavuse tõttu hinnatud materjal mööbli ja puitpõranda valmistamiseks. Ta annab ilusa tulemuse nii käsitsi kui masinaga töötades, lisaks allub hästi ka auruga painutamisele. Saar on lihtsasti hööveldatav ning liimub ja värvub kenasti. 

Servamata saareplank SoWoodi laos. Osta siit


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi