Tõenäoliselt ei ole siin ilmas midagi rahuldustpakkuvamat kui oma kätetööga tegelemine, selle tulemuse nautimine ja jagamine. Võtta osakene endast ja panna see ühte esemesse, loomingusse või asja. Kui hea tunne see on! 

Nii ka puutööga. Kõigepealt röövib see sinu mõlemad käed. Ja siis südame.

Kui sa juba oled omale meisterdanud kas laua, pingi või mõne muu eseme, siis tead, millest ma räägin. Kui alles plaanid oma esimest projekti, siis ole valmis – see ei pruugi sul jääda viimaseks 🙂 

Selleks, et su looming rõõmustaks sind ja sinu pere võimalikult kaua, tuleks pärast eseme valmimist see kindlasti mõne vahendiga viimistleda. 

Mis on puidu viimistlemine? Milleks seda vaja on? Millist vahendit kasutada? Vastused saad käesolevast postitusest 🙂

Mis on puidu viimistlemine?

Nii professionaalsed tislerid kui asjaarmastajad teavad, et täispuidust mööblieseme tegemisel on viimistlemine ülitähtis. Pärast seda, kui ese on füüsiliselt valmis saanud, kantakse sellele spetsiaalne aine. Tavaliselt on see kas:

  • vaha, 
  • õli, 
  • värv, 
  • lakk, 

mis pärast kuivamist moodustab puidu pinnale kaitsva kihi.

Miks puitu viimistleda? 

Sellel on kolm peamist põhjust:

1. Viimistlemine kaitseb puitu niiskuse eest. 

Esiteks on puit elav materjal –  ta imab niiskust ning vabaneb sellest seni, kuni saavutab tasakaalu ümbritseva keskkonnaga. Seepärast ei sobigi metsast toodud puu kirjutuslaua valmistamiseks enne, kui see pole kuivatatud siseruumidesse sobiliku niiskusesisalduseni

Isegi mööblikuiv puit paisub ja tõmbub kokku kui teda ümbritseva õhu niiskustase oluliselt muutub. Viimistlus aeglustab seda protsessi.

Teiseks kaitseb viimistlus ka vee eest, mis võib puitpinnale sattuda meie enda hooletuse tõttu. Lauale seisma pandud niiske põhjaga klaas on üks puidu suurimaid vaenlasi. 

2. Viimistlemine muudab puidu värvi või rõhutab selle loomulikku mustrit ja värvust

Puit on imeilus materjal! Lõputult erinevaid toone, erinevaid mustreid! Kaht identset planku ei ole olemas, iga puitese on ainulaadne. Viimistlus toob puidu mustri veelgi paremini välja ja rõhutab selle unikaalset välimust. Samuti saab enda elu põnevamaks teha proovides erinevaid värve – puidu õlide ja värvide toone on lõputult.

Viimistlusvahendi pealekandmine

3. Viimistlemine muudab puidu pinna ühtlasemaks ja siledamaks, muutes selle puudutuse nahale mõnusamaks.. Eriti oluline on see nende esemete puhul, millega igapäevaselt kokku puutume – voodid, toolid, lauad jne.

Viimistlemise murekohad

Pole kahtlustki, et puutöö juures on viimistlemine igati tarvilik tegevus. 

Küll aga võivad sellega kaasneda mõned murekohad:

  • Viimistlusvahendi kuivamisaeg on pikk
  • Viimistlusvahendit peale kandes jäävad pinnale plekid
  • Viimistlusvahendit tuleb kanda mitu kihti
  • Isegi kui oled viimistlusvahendit mitu kihti peale pannud, jäävad sinna ikkagi veeplekid üsna kergelt peale

Kõik need väiksed mured kokku võivad moodustada päris suure peavalu. 

Millist viimistlusvahendit siis kasutada?

Oleme 15 aasta jooksul proovinud erinevaid vahendeid, aga siiani polnud leidnud toodet, mis vähendaks kõiki viimistlemisega kaasnevaid murekohti miinimumini. 

Lõpuks sattusime Monocoat Rubiole, mida soovitasid meie ametivennad Ameerikast.

Pärast esimest proovimist me muud enam ei kasuta kui Monocoat Rubiot! See on meie kindel lemmik!

Miks soovitame sulle Monocoat Rubiot?

Õige! Ära arvasid! Sest Monocoat Rubio tegeleb nendesamade eelnimetatud murekohtadega ja enamgi veel!

Monocoat Rubio:

1. on kahekomponentne! See tähendab, et tal on A ja B osa. A osa on kõvend ja B osa on õli. Kui A ja B on kokku segatud, siis ta püsib pinnal paremini ja on vastupidavam. 

2. kuivab kiiresti! Ei pea ootama 24 tundi, kuivab tunduvalt kiiremini.

3. piisab ühest kihist! Enne Monocoat Rubiot kasutasime Osmot, mida  pidi kandma vähemalt kolm-neli korda peale, et mingi tulemus saada. 

Monocoat Rubio on küll kallim, aga seda tuleb peale kanda ainult üks kord. Nii et lõpuks säästad sa nii oma aega kui raha!

4. ei teki jälgi! Ükski klient ei ole siiani kurtnud, et laual on juba plekid peal! Kuigi  Monocoat Rubio on tugev, soovitame siiski kasutada ka klaasi ja tassi aluseid 🙂

5. on loodussõbralik! Lisaks sellele, et teda kulub vähe ja ta kestab kaua, ei sisalda Monocoat Rubio lenduvaid orgaanilisi ühendeid (0% VOC). Monocoat Rubiol on mitu jätkusuutliku ettevõtluse sertifikaati, mille kohta leiad täpsemat infot siit

 6. lai valik erinevaid toone! Lisaks 40 põhitoonile saab toone omavahel segada ja sedasi tekitada sadu uusi toone.

7. hooldusvahendid! Monocoat Rubiol on sari vahendeid, millega puitpindu hooldada. Kui lauale tekib tõsisem plekk, saad appi võtta Rubio puhastussprei, mille kasutamisel ei pea muretsema, kas see puitpinnale ja viimistlusvahendile sobib.


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi