Tammepuidust mööbel on populaarne olnud sajandeid – nii nagu armastasid seda meie esivanemad selle praktilisuse ja soojuse tõttu, nii armastame meie seda tänagi. See pakub ajatut ilu ja vastupidavust, mis rikastab iga kodu interjööri.

Selle materjali populaarsus ei tulene ainult selle esteetilisest välimusest, vaid ka tammepuidu erakordsest vastupidavusest ja funktsionaalsusest. Armastusega hoides saab tammemööblit pärandada ka tulevastele põlvedele muutes selle perereliikviaks.

Vaatame lähemalt, miks tammepuidust mööbel on tänaseni nii populaarne, õpetame seda korrektselt hooldama ja anname näpunäiteid, kuidas seda mistahes interjööris kasutada.

Tammepuit kui mitmekülgne materjal

Tammepuidust mööbel on enamat kui ilus mööblitükk. Materjalina on tamm erakordselt vastupidav ja tugev. Naturaalse materjalina aitab see luua hubasust ja soojust sisekujunduses. Seejuures on tegemist nii öelda elava materjaliga, mis muutub aja möödudes – tonaalsus muutub sügavamaks andes puidu tekstuurile uusi varjundeid. Tänu sellele on iga tammepuidust mööbliese unikaalne.

Kahte identsed tammeplanku ei eksisteeri – nii on ka iga mööbliese unikaalne.

Lisaks on tammepuidu kasutamine mööbliks suurepärane näide jätkusuutlikust praktikast. Tammed kasvavad aeglaselt, soodustades vastutustundlikku metsamajandamist. Küpseks saab tammepuu 100-120 aastaga. Tänu pikale kasvuperioodile on tamm teiste puuliikidega võrreldes vastupidavam – loomuliku kasutuse käigus tekkivad kriimud on harvad tekkima. See muudab tammepuidust mööbli keskkonna perspektiivist väärtuslikuks valikuks, mis rõhutab looduslike ressursside hoidmist ja austamist.

Tammepuidust mööbel on ka tänapäeval populaarne

Tammepuidust mööbli populaarsus peegeldub selle ajatus disainis ja mitmekülgsuses, mis võimaldab seda kergesti sobitada erinevate interjööristiilidega. Selle materjali loomulik ilu ja vastupidavus muudavad tammepuidust esemed investeeringuks, mis kestavad põlvest põlve. Ja investeeringuks seda nimetada tõesti saab, sest kvaliteetne tammemööbel ei ole odav, aga on igati oma hinda väärt.

Tänu oma neutraalsele värvipaletile ja soojadele toonidele suudab tammepuit luua kutsuva ja hubase atmosfääri igas ruumis, rõhutades koduse interjööri loomulikku hubasust ja soojust.

Tammepuit on ka tugevalt sümbolistlik, sümboliseerides tarkust, õnne ja pikaealisust. Ümbritsedes ennast tammest mööbliga, aitab see luua sümbolitest inspireeritud atmosfääri ka ruumis.

Millist mööblit saab tammest teha?

Tammepuit on laialdaselt kasutusel mööblitööstuses, ent tegelikult saab sellest valmistada ka parketti, vineeri, vaate ja isegi hooneid ning paate. Tammepuidust parkett on väga levinud nii vanemates kui ka uuemates kodudes. Materjalina on see hinnatud ka puidukunstnike seas.

Ka SoWoodi meistrid on puitskulptuuridega kätt harjutanud.

Tammepuidust mööblit iseloomustab erakordne mitmekülgsus – sellest saab valmistada mitmesuguseid mööbliesemeid alates massiivsetest söögilaudadest ja stiilsetest toolidest kuni elegantsete voodiraamide ja mahukate kappideni. Rääkimata disaintoodetest nagu lambid, dekoratiivalused ja isegi hambaharjatopsid

Tammest saab valmistada nii suuri söögilaudu…
kui ka efektseid diivani- ja abilaudu.

Selle materjali tugevus ja esteetiline ilu teevad sellest suurepärase valiku nii traditsiooniliste kui ka modernsete mööbliesemete jaoks. Nutikalt kombineerides sobib tammepuit igasse interjööri.

Tammemööbli kasutamine sisekujunduses

Tammepuidust mööbli paigutamine interjööris nõuab läbimõeldud lähenemist, et rõhutada selle looduslikku ilu, samas harmooniliselt sobitudes kodu üldise disainiga. Kui sisekujundus on läbi mõeldud, sobitud tammemööbel ideaalselt nii modernsesse linnakorterisse kui ka ajastutruusse maamajja.

Värske tammepuit on heledam, ajas ja sõltuvalt hooldamisest ning ruumis valitsevates tingimustest võib see muutuda tumedamaks. See aga ei sea tingimusi sellele, milliste värvide või materjalidega tammepuitu kombineerida sobib. Näiteks heledatele ruumidele aitab tammepuidust mööbel lisada soojust ja hubasust. Modernsesse kööki jällegi lisab tammest söögilaud tekstuuri ja eripära. Rustikaalse stiiliga koju sobitub see aga valatult olles sellise kodukujundusstiili ehe näide.

Tammest kummut on nii efektne kui ka funktsionaalne.

Tammepuit on niivõrd universaalne, et sobib nii külmade kui soojade toonidega. Seda saab lihtsalt kombineerida nii hõbedaste kui ka kuldsete toonidega. Kombineerides erinevast ajastust pärit tammepuidust mööblist, saab luua põnevaid visuaalseid lahendusi.

Tammepuidust mööbli hooldamine

Kuna tegemist on loodusliku materjaliga, siis tasub meeles pidada, et erinevates tingimustes võib materjal hakata nii öelda mängima. Kui soovid, et sinu tammemööbel säiliks, siis tasub meeles pidada mõningaid näpunäiteid:

  • Tammest mööblit ei tasu paigaldada soojusallikate vahetusse lähedusse. Soojus kuivatab puitu ja soodustab pragude teket.
  • Otsese päikesevalguse käes olev tammemööbel võib muutuda nii tonaalsuselt kui ka tekstuurilt.
  • Tamm on üks väheseid puuliike, mis armastab vett, mis tõttu seda ka tihti kasutatakse majaehituses, kui hoone on vee läheduses või lausa vees. Seejuures aga tuleb meeles pidada, et niiskuse käes muutub tamm tumedaks, mõnikord lausa mustaks. Küll aga muutub tamm ka sellistes tingimustes eriti tugevaks. Kellele plussid, kellele miinused.

Korrektne hooldus tagab pikaajalisuse

Tammepuidust mööbli hooldus algab regulaarsest puhastamisest, et selle tonaalsus ja tekstuur säiliksid. Iganädalaselt võiks tammemööbli üle käia pehme lapiga, et eemaldada tolm ja vältida tolmust ning purust tekkivaid kriimustusi. Vajadusel võib kasutada ka puhast vett või seebivett, ent tugevaid puhastusaineid tasuks vältida.

Oluline on kaitsta mööblit otsese päikesevalguse ja kõrgete temperatuuride eest, mis võivad põhjustada materjali kuivamist, tekitada pragusid ja värvimuutusi. Näiteks tammepuidust söögilaual tasuks kasutada nii kuumaaluseid kui ka söögialuseid.

Vee ja muude vedelike valgumisel tuleks need kohe kuivatada, et vältida plekkide teket. Kuigi tamm on plekkide tekkele vastupidav, siis pikalt materjalile jäetud vedelik võib puidu omadusi muuta.

Tammepuidu ilu säilitamiseks ja kaitsmiseks tasub aeg-ajalt kasutada spetsiaalseid puiduvahendeid, mis toidavad puitu ja tõstavad esile selle loodusliku tekstuuri. Tammepuust mööbli soetamisel võib materjal esialgu tunduda kuiv ja kare. Karedust saab lihtsasti eemaldada kergelt lihvides.

Kui on soov mööblit õlitada, siis alguses tasub seda teha tihemini. Edaspidi piisab sellest, kui õlitada 1-2 korda aastas. Turul on saadaval rohkelt spetsiaalseid puiduõlisid, mis annavad parima tulemuse. Õlitamiseks kasuta pehmet lappi, hõõru õli puidupinda ning lase sel kuivada 24 tundi.

Ka pisikeste puitdetailidega võib imesid teha.

Tammepuidust mööbel on ajatu valik, mis ühendab endas ilu, vastupidavuse ja funktsionaalsuse. Olgu see minimalistliku disainiga elutuba või rustikaalses stiilis söögituba, tammepuit toob igasse ruumi soojust ja iseloomu. Hooldades oma tammepuidust mööblit teadlikult, võid kindel olla, et sinu investeering kestab kaua.


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi

Epoksiidvaik – kuidas saada endale ainulaadne mööbliese?

Loe edasi